S2006DTP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
S2006DTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 3.8 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Off State : 200 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 15 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 200V 6A TO252
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 200 V 6 A Standard Recovery Surface Mount TO-252, (D-Pak)