CR12FM-12B#BB0
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
CR12FM-12B#BB0
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 2 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 12 A
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Supplier Device Package : TO-220FP
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 18.8 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 360A @ 60Hz
Description : SCR 600V 18.8A TO220FP
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 600 V 18.8 A Standard Recovery Through Hole TO-220FP