MT130CB16T2-BP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
MT130CB16T2-BP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 130 A
Mfr : Micro Commercial Co
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : T2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4700A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 400 mA
Base Product Number : MT130CB16
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MOD SCR/DIODE 130A 1600V T2
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount T2